تاریخچه شرکت


تاریخچه شرکت

ابتکار تولید الکترود جوشکاری در ایران پس از مطالعات و بررسی های بعمل آمده توسط سه نفر از متخصصین و پیشکسوتان صنعت کشور در اردیبهشت ماه 1338 شکل گرفت، بدین منظور پس از طی مراحل قانونی شرکت صنعتی آما در مهر ماه 1338 رسما" تاسیس گردید. تولید انبوه با ظرفیت سالیانه 440 تن در فروردین ماه 1340 بوسیله ماشین آلات ساخت شرکت آغاز گردید.

نیاز داخلی به انواع الکترود در سال های قبل از تاسیس شرکت از طریق واردات و منابع خارجی تامین می شد، بطوری که طبق آمار وزارت بازرگانی در سال 1337 حدود 100ر1 تن الکترود وارد کشور شده بود که 700 تن آن انحصاراً برای صنایع نفت و مستقیماً توسط شرکت نفت بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی انجام گرفته بود. با توجه به افزایش تقاضای داخلی برای انواع الکترود، شرکت صنعتی آما پس از ساخت و تجهیز سه خط تولیدی جدید ظرفیت تولیدی خود را در سال 1342 به 200ر2 تن افزایش داد.

با عنایت به روند رو به رشد صنعتی شدن کشور در اوایل دهه 1340 و افزایش تقاضا برای انواع الکترودهای صنعتی، شرکت آما به منظور پاسخ گویی به نیازهای صنایع مختلف و به روز رساندن تبادل دانش فنی تولید در سال 1963 میلادی (1343 شمسی) قرارداد همکاری و تبادل دانش فنی و اطلاعات با شرکت OERLIKON سوئیـس که یکی از بزرگترین شرکت های صاحب نام در این رشته صنعتی می باشد و در حال حاضر در 26 کشور مختلف از جمله 9 کشور پیشرفته صنعتی فعالیت دارد، منعقد نمود که این همکاری تاکنون ادامه دارد.

در سال 1348 بمنظور پاسخگویی به نیاز مصرف کنندگان داخلی، اولین واحد تولید سنگ های سایش و برش کشور با کمک دانش فنی شرکت RASTA سوئیس در محل کارخانه شرکت تاسیس گردید.

استفاده از دانش فنی و ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته در تولید الکترود و بکارگیری نیروهای متخصص و علاقمند در این شرکت باعث ارتقاء کیفیت محصولات تا حد استانداردهای شناخته شده بین المللی و جلب اعتماد مصرف کنندگان و افزایش شدید تقاضا گردید، لذا برای پاسخگویی به این نیاز با تلاش و برنامه ریزی مدیریت شرکت میزان تولید در سال 1356 به 000ر24 تن افزایش یافت.

با آغاز انقلاب شکوهمند اسلامی و تحولات پس از آن شرکت آما هماهنگ با سیاست های جدید صنعتی کشور نسبت به تولید و تامین نیازهای مصرف کنندگان بدون وقفه ادامه داد و علیرغم آغاز جنگ تحمیلی و مشکلات اقتصادی ناشـی از آن و در نتیجــه نقصـان حجم تولید، این شرکت هم چنان به عنوان یکی از مهمترین تامین کنندگان الکترود مورد نیاز صنایع کشور از جمله صنایع مرتبط با جنگ و متعاقباً تامین نیازهای بازسازی مناطق جنگی به فعالیت خود استمرار بخشید.

با پایان یافتن جنگ تحمیلی و آغاز دوران جدید در بازسازی و سازندگی کشور، مدیریت شرکت با توجه به تحولات بوجود آمده در تکنولوژی جوشکاری در کشورهای پیشرفته جهان، تصمیم به گسترش و توسعه این صنعت و رساندن آن به آخرین دستاوردهای موجود دنیا گرفت. بدین منظور برنامه ریزی جهت اجرای طرح توسعه برای تولید محصولات جدید و رساندن ظرفیت تولیدی به سالیانه 45000 تن با تکیه بر تجربیات ارزشمند موجود در مجموعه آما و با تشویق و حمایت بی دریغ وزارت صنایع آغاز گردید.

بدلیل محدودیت فضای تولیدی در محل کارخانه آما (آما 1) عملیات اجرایی پروژه جدید در سال 1376 در زمینی به مساحت 000ر50 مترمربع در کیلومتر 17 جاده مخصوص کرج و با زیر بنای 000ر50 متر مربع شامل سالن های تولیدی، انبارها، آزمایشگاه ها، کارگاه های تعمیراتی و پشتیبانی و تاسیسات رفاهی آغاز گردید. طراحی و اجرای پروژه و انتخاب ماشین آلات و خطوط تولیدی جدید این مجموعه عظیم با توجه به تجربیات 40 ساله شرکت و مطابق با طراحی های مدرن و پیشرفته در کشورهای صنعتی انجام گرفته است.

با آغاز فعالیت تولیدی در محل جدید و همزمان با چهلمین سال تاسیس شرکت، توان تولیدی انواع محصولات جوشکـاری به 000ر45 تن در سال افزایش یافت. این محصولات موارد زیر را شامل می شود:

  1. انواع الکترود های جوشکاری با قوس الکتریکی
  2. انواع سیم جوش های مخصوص جوشکاری با گاز محافظ (MIG/MAG, TIG)
  3. انواع سیم جوش های مخصوص جوشکاری زیر پودری
  4. انواع سیم جوش های توپودری
  5. انواع پودر های جوشکاری زیر پودری

طبق برنامه ریزی های بعمل آمده محل کارخانجات قدیم شرکت به مساحت 000ر20 مترمربع (آما 1) برای استقرار و گسترش واحدهای تحقیقات، مهندسی جوش، طراحی و ماشین سازی، مرکز آموزش و برگزاری سمینارها و دوره های تکنولوژی جوشکاری برای متخصصین جوشکاری در صنایع کشور با هدف به روز رساندن دانش نوین جوشکاری و گسترش واحد تولید سنگ های سایش و برش اختصاص خواهد یافت.

با راه اندازی واحد جدید، شرکت صنعتی آما بعنوان بزرگترین واحد تولید کننده محصولات جوشکاری در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه محسوب خواهد شد.

علی ایحال هدف اصلی مدیریت و مجموعه آما ارتقاء مستمر کیفیت محصولات و جلب رضایت مشتریان و مصرف کنندگان داخلی و خارجی و گسترش صادرات می باشد. بدین منظور با تجهیز و سرمایه گذاری قابل توجه در امر تحقیقات، کنترل کیفیت، جذب متخصصین و اساتید دانشگاه ها، آموزش مستمر پرسنل، برقراری سیستم های مدیریت تضمین کیفیت، اخذ گواهی های فنی از موسسات بین المللی (از قبیل: DNV، NR، Loyd Regeste، GL و استاندارد ایران)، ایجاد واحد تحقیقات بازار و خدمات پس از فروش، شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی، برقراری ارتباط و همکاری نزدیـک با شرکت های صاحب نام در صنعت جوشکاری جهان، عضویت در انجمن ها و سازمان های معتبر بیـن المللی جوشکاری، برگزاری سمینارهای تخصصی بین المللی داخلی و برگزاری کلاس های آموزشی و توجیهی برای کارخانجات صنعتی سعی در رسیدن به اهداف فوق و کمک به صنایع کشور دارد.